Την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου, στην Β’ Εθνική Κατηγορία πήρε το μεσημέρι της Κυριακής ο ΑΠΑΣ Τα Φανάρια, επικρατώντας στο ΔΑΚ Νάξου, του Έσπερου Καλλιθέας με 84-68.
Η ομάδα της Νάξου έφθασε στην δεύτερη νίκη της, χάρη σε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 28-10, που της έδωσε διαφορά 20 πόντων στο τέλος της 3ης περιόδου και ένα πολύ μεγάλο αβαντάζ, για να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα, κάτι που το κατάφερε χωρίς να δυσκολευτεί στην 4η περίοδο.
Το συγκρότημα του Λευτέρη Τσαουσίδη είχε σαν μεγάλη πρωταγωνιστική επιθετικά (ακόμη μία φορά) τον Ιάκωβο Μιλεντίγεβιτς που σημείωσε 24 πόντους, τον Αναγνωστόπουλο με 21, ενώ πολύτιμοι σε ακόμη ένα ματς ήταν οι Προδρόμου και Ψαρόπουλος, με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.
Διαιτητές: Τηγάνης-Παπαδόπουλος-Λεβεντάκος
Δεκάλεπτα: 22-14, 41-39, 69-49, 84-68
ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Τσαουσίδης-Γαρδίκης): Ποίτης, Δόγκλης, Ψαρόπουλος 13 (3), Μάκαρης 2, Προδρόμου 14 (1), Χάρος 3 (1), Βουτυρόπουλος, Σαρρής, Αναγνωστόπουλος 21, Σεϊντίνι, Κατσουλάκος 7, Μιλεντίγεβιτς 24 (2)
Έσπερος Καλλιθέας (Ταυρόπουλος): Κολιός 3 (1), Αγγελόπουλος, Οικονόμου 5, Καράβολας 14 (1), Αδαμόπουλος 3, Καψαμπέλης, Οικονομίδης 5 (1), Ολύμπιος 6 (2), Κάπρης 8 (1), Χαρούνι 4, Μαγιντόμπε 20 (3).
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 1ο Όμιλο:
Παπάγου-Πανελευσινιακός 77-74
Αχαγιά 82-Εθνικός Πειραιά 73-83
ΑΠΑΣ «Τα Φανάρια»-Έσπερος Καλλιθέας 84-68
ΚΑΟ Κορίνθου-Ένωση Ιλίου 72-59
ΝΕΟ Ληξουρίου-Πεντέλη 74-62
ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ-ΑΕ Ν. Κηφισιάς 76-74
Ρεπό : Αργοναύτης Ραφήνας
Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής
- Παπάγος 3-1 (297-286) 7
———————————————–
- ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ 3-1 (308-297) 7
- ΚΑΟ Κορίνθου 3-1 (286-287) 7
- Εσπερος Καλλιθέας 3-1 (333-326) 7
- Αχαγιά ’82 2-2 (288-304) 6
- ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ 2-2 (318-289) 6
- Εθνικός 2-2 (282-282) 6
- ΝΕΟΛ 2-1 (222-205) 5
- Ένωση Ιλίου 1-3 (278-286) 5
- Πεντέλη 1-3 (269-288) 5
——————————————————–
- Αργοναύτης Ραφήνας 1-2 (215-227) 4
- ΑΕΝΚ 1-2 (214-218) 4
- Πανελευσινιακός 0-3 (205-220) 3
Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (5η – 14/11)
Πανελευσινιακός – Αχαγιά ’82
Εθνικός – Φανάρια Νάξου (13:30)
Έσπερος Καλλιθέας – ΚΑΟ Κορίνθου
Ένωση Ιλίου – ΝΕΟΛ (13:30)
Πεντέλη – Αργοναύτης Ραφήνας
ΑΕΝΚ – Παπάγος (16:30)
Ρεπό: ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ.