Ολοκληρώθηκε η παρωδία

in ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο ΑΟ Μυκόνου κέρδισε 3-0 τον Παμμηλιακό το απόγευμα της Τρίτης και πήρε μαζί του στα πλέι οφ τον ΑΟ Σύρου που αγωνίστηκε χθες το βράδυ (!!!) – Η Θύελλα Καμαρίου κέρδισε τον ΑΟ Πάρου εκτός έδρας με 5-1 και το Σάββατο έχουμε την τελευταία αγωνιστική

mikonos10Συγνώμη αλλά με την έναρξη του αγώνα ΑΟ Μυκόνου – Παμμηλιακού το μεσημέρι της Τρίτης του Πάσχα έχασε το ποδόσφαιρο. Ανεξάρτητα ποιος ήταν ο νικητής όταν σε έναν όμιλο τεσσάρων ομάδων, τρεις εξ αυτών έχουν πιθανότητες για πρόκριση (άλλη πολλές και άλλη λίγη δεν έχει σημασία) και η Ένωση επιλέγει να δώσει τους δύο αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής σε διαφορετικές ημέρες, τότε ότι κι εάν πεις είναι λίγο… Και το έδειξε με τη στάση του ο Παμμηλιακός. Μπορεί επίσημα να μην διαμαρτυρήθηκε αλλά όταν μαθαίνεις ότι η μισή αποστολή των παικτών μετέβη στη Μύκονο μέσω Πειραιά με το πλοίο της γραμμής και η άλλη μισή έφτασε στο «νησί των ανέμων» με ταχύπλοο δύο ώρες πριν από την έναρξη του αγώνα είναι κατανοητό ότι η συγκεκριμένη ομάδα έχει χάσει πριν ξεκινήσει ο αγώνας. Και έτσι ο 2ος όμιλος ολοκληρώθηκε. Ο ΑΟ Μυκόνου έκανε την υπέρβαση και όχι μόνο προκρίθηκε αλλά είναι πρώτος στον όμιλό του και αναμένεται να αντιμετωπίσει στους αγώνες μπαράζ (σε μονό αγώνα) τον 2ο του άλλου ομίλου… Όσο για τον ΑΟ Σύρου; Πανηγύρισε την πρόκρισή του από το απόγευμα της Τρίτης, χωρίς καν να μπει στο γήπεδο για να αντιμετωπίσει την Άνω Μερά (σ.σ. ο αγώνας έγινε χθες το βράδυ) και θα αντιμετωπίσει σε αγώνα νοκ άουτ (σε ουδέτερο γήπεδο) τον 1ο του άλλου ομίλου. Τι σημαίνει αυτό; Ότι το προσεχές Σάββατο, Πανναξιακός και Πανθηραϊκός που θα μπουν στο γήπεδο θα ξέρουν ποιον αντίπαλο να επιλέξουν για τα πλέι οφ… Ανεξάρτητα την δυναμικότητα των δύο αντιπάλων και μόνο το γεγονός ότι δύο ομάδες θα μπουν στο γήπεδο έχοντας στο μυαλό τους ποιος είναι ο ιδανικός αντίπαλος σε περίπτωση νίκης ή ήττας αλλοιώνει την όποια αξιοπιστία υπάρχει…

mikonos3Μύκονος

Αρκετά όμως με τα λόγια… Το απόγευμα της Τρίτης είχαμε λοιπόν την αναμέτρηση του ΑΟ Μυκόνου με τον Παμμηλιακό (αγωνίστηκε χωρίς τους Δερμετζίεφ και Πάντο) που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Μυκόνου με σκορ 3-0.  Η ομάδα του Θεοφύλακτου Παχατουρίδη έπαιξε όσο χρειάστηκε για να φτάσει σε μία άνετη νίκη, που μετά την πρωτιά στην φάση των ομίλων της έδωσε και την πρωτιά στην 2η φάση, επιβεβαιώνοντας απόλυτα αυτούς που υποστηρίζουν ότι διαθέτει βαριά φανέλα και αποτελεί πάντα ένα από τα φαβορί για τον τίτλο. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Πανέτας μετά από ασίστ του Κουκά με σουτ άνοιξε το σκορ έχοντας και τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού και φτάνοντας τα επτά γκολ που τον φέρνουν τον πρώτο σκόρερ για την ομάδα της Μυκόνου. Στο 33ο λεπτό ο Αμπαδίνης μετά το 1-2 με τον Μπαλή σημείωσε το 2 – 0 (σκορ ημιχρόνου) και στο 63ο λεπτό ο Μύρτινα με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0). Να σημειώσουμε ότι ο ΑΟ Μυκόνου είχε δύο γκολ που ακυρώθηκαν ως οφσάιντ…

ΑΟ Μυκόνου (Παχατουρίδης): Σαραντάκος, Ντένις (76′ Κοντιζάς), Αργυρίου, Βαλαμούτης, Μπαλλής, Πανέτας (46′ Ελ Μπαντρί), Μύρτινας, Κουκάς (71′ Δάμαι), Βλαχόπουλος, Αμπαδίνης

Παμμηλιακός (Γκούντζας): Αϊβαλιώτης, Κυρίτσης (75′ Στεφάνη), Πουλάκης (58′ Καμακάρης), Αχμέτ, Σίδερης, Καραπετσάνης, Ατανάσοφ, Τσιριγωτάκης, Σάντα, Καλέσης, Bekojani (58′ Σοσόλι)

mikonos4Ξέσπασε

Και από τη Μύκονο, στη Πάρο, όπου η Θύελλα Καμαρίου, θριάμβευσε με 5 – 1 επί του ΑΟ Πάρου που διεκδικεί το Οσκαρ ατυχίας. Κι αυτό γιατί στο 0 -0 έχασε πέναλτι με τον Παντελαίο και είδε τέσσερις φορές στην επανάληψη τα δοκάρια να του στερούν μία καλύτερη τύχη στον αγώνα. Για τους νικητές σκόραραν οι Νικολάου με πέναλτι στο 32′, Βουλγαράκης στο 41′, Αρβανίτης στο 48′, αυτογκόλ από κακή απόκρουση του Τετάου και κόντρα στην πλάτη αμυντικού και Φύτρος στις καθυστερήσεις. Το γκολ του ΑΟΠ στο 87′ με πέναλτι ο Γιουρτζίδης. Να σημειώσουμε ότι με τη λήξη της αναμέτρησης ανακοινώθηκε ότι ο Θανάσης Δαφερέας αποχωρεί από την ενεργό δράση κλείνοντας ένα μεγάλο κύκλο στο κυκλαδίτικο ποδόσφαιρο έχοντας συμπληρώσει 20 χρόνια δράσης.
ΑΟ Πάρου (Τριανταφυλλάκος): Τετάου, Κρουσταλάκης, Σταθερός, Τσαντουλής (73′ Σαρρής Κ.Π), Παντελαίος, Αρκουλής (58′ Σαρρής Κ.), Γιουρτζίδης, Δαφερέρας (58′ Σένκα), Ρούσσος, Πετρόπουλος, Σκιαδάς.

Θύελλα (Διονυσόπουλος): Κρητικός, Ερμάλ, Μπρίτσα, Λυγνός, Νικολάου, Γιαννόπουλος, Βουλγαράκης, Δαμίγος, Αρβανίτης, Φύτρος, Βλαβιανός (65′ Φάμπιο).