Με την Ιωάννα Μάλλη του Πανναξιακού η αποστολή της Εθνικής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Ταλίν

Με πολυπληθή και δυνατή ομάδα θα εκπροσωπηθεί η χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, το οποίο θα γίνει στο Ταλίν της Εσθονίας από τις 8 έως τις 11 Ιουλίου.

Η αποστολή μας αποτελείται από 40 αθλητές και αθλήτριες που κατάφεραν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες του τελευταίου χρόνου και να πετύχουν τα όρια συμμετοχής στη διοργάνωση. Η ομάδας μας διαθέτει μονάδες ικανές να διεκδικήσουν τη διάκριση, κάτι που φάνηκε από τις εμφανίσεις τους στις διοργανώσεις που προηγήθηκαν.

Ο Εμμανουήλ Καραλής στο επί κοντώ, η Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλούν και το μήκος, ο Ανδρέας Πανταζής στο τριπλούν, η Κυριακή Φιλτισάκου στο βάδην, ο Χρήστος Φραντζεσκάκης στη σφυροβολία, ο Δημήτρης Τσίτσος στον ακοντισμός, ο Οδυσσέας Μουζενίδης στη σφαιροβολία είναι μόνο ορισμένοι από εκείνους και εκείνες, που μετέχουν στη διοργάνωση με υψηλές προσδοκίες. Η ομάδα μας θα έχει εκπροσώπηση τόσο στη σκυτάλη 4Χ100 μ. Γυναικών, όσο και στην 4Χ400 μ. των Ανδρών με προσδοκίες για καλές παρουσίες.

Οι Καραλής, Μουζενίδης, Αναγνώστου και Μαλταμπέ είχαν δώσει το παρών και στη διοργάνωση, που έγινε πριν δύο χρόνια στο Γκέβλε της Πολωνίας.

Όσον αφορά τις Κυκλάδες, η Ιωάννα Μάλλη του Πανναξιακού, θα είναι παρούσα, εκπροσωπώντας τις Κυκλάδες, με το σήμα του Πανναξιακού.

Αναλυτικά η αποστολή της Εθνικής μας ομάδας:

Άνδρες
400 μ.: Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου)
5.000μ./10.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (ΓΣ Αναγέννηση Λαμίας)
110 μ. εμπ.: Παύλος Μποΐτσιος (ΣΚΑ Δράμας)
110 μ. εμπ.: Ηλίας Τοτολίδης (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
400 μ. εμ.: Άρης Δρίτσας (ΟΣΦΠ)
Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΑΣ Απόλλων Πύργου)
Επί κοντώ: Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης)
Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)
Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)
Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (ΑΣ Κένταυρος)
Σφαιροβολία: Ιάσωνας Μαχαίρας (ΓΣ Ηλιούπολης)
Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Σφυροβολία: Κώστας Ζάλτος (ΓΣ Μανδρών)
Σφυροβολία: Μαρκέλλο Μεμά (ΑΟ Ρόδου Σταματίου)
Ακοντισμός:Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
4Χ400 μ.: Ντέτσικας, Δρίτσας, Γιώργος Λαμπρόπουλος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Σπύρος Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Δέκαθλο: Άγγελος Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)
Δέκαθλο: Αντώνης Ανδρέογλου (ΣΚΑ Δράμας)

Γυναίκες
100 μ.: Στέλλα Μιχαηλίδου (ΑΟ Ερμής)
200 μ.: Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟΚ)
400 μ.: Νοράγια Τζόνσον (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
10.000 μ.: Καλλιόπη Σκαρπέτη (ΠΓΣ)
20χλμ. βάδην: Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας)
20χλμ. βάδην: Όλγα Φιάσκα (Αθλοκίνηση Μυτιλήνης)
20χλμ. βάδην: Μαρία Σεφεριάδη (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών)
Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
Ύψος: Δέσποινα Μαλταμπέ (Αμεινίας Μεσογείων)
Ύψος: Κωνσταντίνα Κουτσούκη (ΟΣΦΠ)
Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
Μήκος: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Μήκος: Βασιλική Χαϊτίδου (ΠΑΟΚ)
Μήκος: Μαρία Στεφανοπούλου (ΑΣ Σίσυφος)
Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)
Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Ένωση Καζώνης Κάλυμνος)
Ακοντισμός: Μελπομένη Γρηγοριάδου (ΣΚΑ Δράμας)
Ακοντισμός: Ιωάννα Μάλλη (Παναξιακός ΑΟ)
Σφυροβολία: Σταυρούλα Κοσμίδου (Αίολος Μακεδονίας)
4Χ100 μ.: Μιχαηλίδου, Αναστασίου, Δήμητρα Τσουκαλά (ΠΑΣ Πρωτέας Κομοτηνής), Παρασκευή Ανθή (ΑΟ Ερμής), Φωτεινή Ρουμελιώτη (ΑΟ Αρισβαίος)

Αφήστε μια απάντηση

Η διεύθυνση email σας δεν θα δημοσιευθεί.